Коментар

Судење на даљинско - без батерии!

03.07.2022 17:41:00 Судството во кое нема судии, интензивно се дигитализира и ќе суди на далечина. Има само еден мал проблем, судењата ќе изгледаат како пуштање тв канал со „даљинско“, ама без батерии. Кавадаречкиот суд со само 5 судии е „лидерот“ на оваа реформа!

Кичевски, какви цигари пушиш, да ти испратам во притвор да не ти е досадно?

16.07.2019 01:57:00 Главен партнер во рекетирањето на Боки 13 во корист на Катица Јанева бил Зоран Милевски, познат како кичевски, наводен бизбисмен, лик кој му беше главен поттрчко на Мијалков, а сега прелетал во таборот на Заеви.

Како Судскиот совет му ја отсвире „Свирете ја зајди зајди тивко полека“ на судството

31.10.2018 16:58:00 Владата нема потреба да прави „реформа на судскиот систем“! Зошто би го менувала Судскиот совет кој треба да е независен и да е гарант за судската независност, кога сервилните членови „едногласно“ ги бираат кадрите за судии сервирани од СДСМ и ДУИ.

Државен правобранител на партиско дугме - трите неславни цензорски минути на Фехми Стафа од БЕСА

10.10.2018 10:17:00 Да не се појавеше филмот „Ругање со Христос“ и барањето за издавање судска забрана за прикажување, не ќе знаевме кој е Државен правобранител. Да, тоа е овој извесен Фехми Стафа од Беса, кој е само 40 дена на функција а веќе доби 3 неславни минути!

Трета смена во Судска Железара

02.09.2018 01:16:00 Во последниот петок од месец август, кривичниот и апелациониот суд светеа до доцна вечерта. Во двата суда се судеше на „мускули“. Зошто? На кому му треба насилна правда? Сакајќи да се покаже, судството се закопува се подлабоко. Не со тие куршуми!

Судска хименопластика

02.05.2018 17:49:00 Ако идејата беше да се „закрпи“ судството и тоа да изгледа невино пред налетот на некој нов силувач, тогаш намерата е остварена, донесени се „усогласени“ измени на законите но нема ни „Р“ од реформи на судството. Зошто никму не одговара јако судство?

Заев формираше „Патриотско друштво“ за следење на реформите во судството

28.03.2018 22:38:00 Време е, некој да го замоли премиерот да одмори малку, а потоа Заев, сериозно да размисли каде ја води земјава. Еве, вечерва направил „патриотски чин“ со формирање на Совет за следење на реформите во судството!? Тешко нас со патриоти и предавници!

Гоцо, сега имаш шанса за поправен, биди вистински питбул до крај

30.04.2017 14:14:00 Е сега, Гоцо, мислам дека имаш историска шанса да си вистински „питбул“, а не само тоа да ти биде прекар. Не слушај никого, знај дека Марко Зврлевски уште евентуално еден месец може да биде на таа функција, затоа работи „питбулски“ до крај.

прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 14 | следна