Истраги

Разрешена велешката судијка Наташа Мишева, запрена постапката за Беса Адеми од Врховен

12.12.2022 18:50:00 Судскиот совет на денешната седница ја разреши Наташа Мишева од функцијата судија на Основниот суд во Велес поради нестручно и несовесно работење. Во исто време, против Мишева во ОЈО Кавадарци е отворена постапка по две кривични пријави.

Русковска даде изјава по пријавата на Муареми и пак ќе се кандидира за шеф на ЈО за Организиран

20.10.2022 15:06:00 Вилма Русковска даде исказ во ОЈО Скопје, по пријавата на екс директорот на Финансова, оцени дека ова е притисок врз обвинителите и најави дека поднела документи на огласот за шеф на ОЈО ГОКК, позиција за која ќе гласаат сите обвинители.

Судски совет ќе одлучува за разрешување на судијка од Основниот суд во Велес

19.10.2022 10:59:00

Жан Митрев покрај пасошот, дал гаранција од милион евра во судот дека нема да бега

05.10.2022 17:19:00 Покрај патната исправа, осомничениот Жан Митрев дал и гаранција дека нема да избега во готов износ од милион евра во Кривичниот суд и цениме дека со овие мерки е обезбедено неговото присуство вели обвинителот Гаврил Бубевски.

Поднесено обвинение против Мухамед Зекири, го оштетил Буџетот за околу 1,5 милиони евра

04.10.2022 15:00:00 По спроведена истражна постапка и извршен увид од страна на обвинетиот МУХАМЕД ЗЕКИРИ и неговата одбрана, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до кривичниот суд поднесе обвинение.

По 3 години затвор за Мијалков и Мирчевски за Империја и конфискуван милионски имот

09.07.2022 12:10:00 Основниот кривичен суд Скопје ги одобри спогодбите постигнати помеѓу јавниот обвинител Лиле Стефанова од ОЈО ГОК и осомничените Сашо Мијалков и Tодор Mирчевски за Имерија. Ќе треба да одлежаѕ по 3 години затвор и одземен е милионски имот.

„Ординацијата“ на Лиле Стеванова ќе го прати и Ванчо Чифлиганец на „преглед“ кај Рускоска

18.11.2019 12:37:00 Во истрагата што треба да ја спроведе ОЈО водено од Вилма Рускоска, по пријавата против Лиле Стефанова, Катица и Лазар Јаневи, се очекува да биде сослушан и Ванчо Чифлиганец за неговата улога во барањето дуќан за ординација за обвинителката.

Врховен ги укина притворите за Камчев, Панделески и Јосифовиќ во „Империја“ - Решението во целост

04.03.2019 22:31:00 Врховниот суд го укина куќниот притвор за Јордан Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ од случајот „Империја“ и наложи веднаш да бидат ослободени, по речиси 4 месеци поминати во притвор. Во целост го донесуваме решението на Врховен за Камчев.

прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 105 | следна