Став

Судството комплетно се отвори за американските долари, ама може да го фати промаја

05.11.2019 11:57:00 Здружението на судии две години троши илјадници американски долари за седенки, во наводен Судско медиумски совет за отворено судство, а ефектите повеќе од видливи, новите претседатели храбро се заколнаа и избеаа од новинарите!

Судски совет: Да направиме ајвар и да ставиме корнишони во оцет, па ќе бираме судии

20.09.2019 20:35:00 Судски совет ќе ги „билда“ членовите да мислат како еден и затоа наредниот викенд, колективно ќе прават ајвар во Штип и ќе ставаат корнишони во оцет! Откако ќе завршат со зимница ќе избираат ии судии и претседатели на судови!

Другар Стево, кажи му на Претседателот дека реформи во судството не се прават со партиски кадри

09.07.2019 13:55:00 Другар Стево, Претседателот гледам ја утна работата уште со првиот предлог за член на Судскиот совет. Пренеси му, дека реформи со партиски административци не се прават. А и претседателот нема многу кадри што може да предложи во судството.

Помалку штета ќе има ако се укине СЈО, отколку да остане политички кастрирано по желба на СДС и ВМРО

01.04.2019 00:39:00 СЈО да се укине веднаш и на тој начин да се спаси правната држава! Држава, во која, колку-толку правото нема да зависи од дневните желби на СДС и ВМРО! Зошто би ни било инаку политички кастрирано обвинителство? За пресметки?

За каков рекет, мафијашки работи и криминал во СЈО под палка на Јанева зборува Мицкоски?

14.03.2019 15:15:00 Што сака да ни соопшти христијан Мицкоски со најавите дека во СЈО се работело „мафијашки и криминално“? И дека една телевизија се користела за рекет систем? Ќе има ли на повидок нов скандал во чиј центар ќе биде Катица Јанева?

Укинете го СЈО и не си играјте со Кривичниот законик - срамота е, направивте салата од правото

29.01.2019 14:25:00 Зошто би ни било СЈО, па уште да има целосна автономија со Јанева на чело и мандат од нови 5 години, кога може Заев со неговите „независни вмровци“ секој ден да го менува КЗ и да суди и пресудува преку интервенција на казните!

За бегството на Груевски преку езеро виновни се дедо Стефан и министерот за поморство, вели Владата

18.11.2018 23:59:00 На тајната седница одржана во саботата, според записникот до кој дојде Сведок, Владата ја лоцирала вината за бегството на Никола Груевски кај дедо Стефан и министерот за поморство чие име се крие поради безбедност.

Да, јас сум новинарот што му кажа ПРВ на Никола Груевски дека ќе го осудат за Мерцедесот

28.05.2018 19:48:00 Многу врева се крена по вчерашното интервју на Никола Груевски за Сител, во кое тој кажува дека „искусен новинар прв му кажал дека ќе оди во затвор за набавка на мерцедесот„. Да, јас сум тој што му кажа или што напиша прв јавно дека ќе биде осуден.

прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 27 | следна